RAKO mozaika pro jedny z nejkrásnějších lázní Evropy

Amalienbad ve Vídni - architektonický skvost v secesním stylu

Díky lázním Amalienbad se před více než 80-ti lety dostalo Vídni architektonického skvostu s jedním z nejvýraznějších interiérů svého druhu. Amalienbad byl vystavěn po vzoru antických římských lázní s bohatě zdobenými interiéry ve stylu art-deco s množstvím zdobných detailů. Přestože velká část architektonicky cenných prvků a designově propracovaných obkladů byla zničena během  2. světové války, původní podoba interiéru ve foyer, hlavním bazénu a sauně zůstala téměř zcela zachována.

Vídeň_Amalienbad

Právě dámská sauna lázní Amalienbad dodnes láká svou svěží atmosférou. Architekti Karl Schmalhofer a Otto Nadel zde nechali zdi i podlahy obložit barevnou mozaikou RAKO. V termálních lázních v Budapešti a v hotelu Imperial v Praze byly již dříve provedeny kladečské práce ve stejném stylu, které se značně proslavily a staví na své minulosti dodnes.

Sauna doplněná malým kulatým bazénem s teplou vodou je dnes považována za jedinečné dílo především díky dnu zdobenému ornamentální složitou mozaikou a  schodům, které vedou do vody. Dno společně s dominantní konstrukcí stropu a bohatě zdobenými sloupy vytváří neobyčejnou atmosféru, kterou ještě umocňuje další architektonická zvláštnost – skleněná střecha budovy. Tu bylo možné, do doby rekonstrukce v roce 1968, otevřít v délce 30 metrů během asi tří minut. Reliéfní sloupy kolem bazénu zdobí odlévaná keramika, dekorativní prvek, který byl umělci vytvořen speciálně pro zdejší použití. Tyto unikátní dekorace imitující rákos a květiny v modrozelené kombinaci.

Vídeň_Amalienbad

Neméně náročné architektonické řešení interiéru nalezneme i ve vstupních prostorech lázní. Barevné mozaiky na stěnách a podlahových plochách vytvářející velkoplošné obrazce fascinující svou živostí a barevnou pestrostí.

Není tedy divu, že mnoho hostů do tohoto historického lázeňského zařízení přichází pouze kvůli jeho architektuře. Amalienbad je z tohoto pohledu stále skutečným klenotem, v němž je typický lesk dvacátých let znásoben množstvím moderních služeb.

Lázně Amalienbad, které se svou kapacitou až 1.300 osob řadí k největším lázní v Evropě, byly vystaveny v letech 1923 až 1926. I přes velmi náročnou architekturu bylo toto lázeňské zařízení určeno především pro řadové občany, pracující vrstvu a zároveň jako sportovní stimul pro děti a mládež. Vypovídá o tom i úvodní věta oslavného sborníku k jejich otevření: „Veřejné spolky (sdružení, korporace) jsou povinné dělat vše, co je v jejich moci, aby utužily zdraví lidu a docílily, aby mladá generace byla zdravá a silná“

Lázně Amalienbad ve Vídni

Lázně mají kapacitu až 1.300 osob a tím se řadí k největším lázním v Evropě.

Pojmenované jsou podle tehdejší obecní radní Amalie Pölzer, která byla považovaná za symbol pro vzestup pracující třídy v „Rudé Vídni“. „Amalie Pölzer byla bojovnicí za práva pracujících a zároveň v její starostlivé, mateřské dobrotě nikdy neodpočívající rádkyní a pomocnicí všech utiskovaných“, bylo uvedeno na pamětní desce.

Byly postavené v letech 1923 až 1926 podle projektu architektů Karla Schmalerhofera a Otto Nadela.

Přibližně 24.000 m2 plochy zdí bylo obloženo obkladačkami RAKO. Na asi 10.000 m2 podlahové plochy byly položeny slinuté dlaždice RAKO.

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se