Keramické schodiště

12.2.2010

Atriové byty, lofty, rodinné domy…ve všech typech víceúrovňového bydlení mohou keramické dlaždice plnit nejen „tradiční“ funkci při řešení podlah, ale nejsou slabým místem ani při použití na schodištích. Keramické schodiště při správném provedení optimálně propojí všechny obývané prostory v jednotný a estetický celek.

Prohlédněte fotky:

Navrhujeme keramické schodiště

Při plánování dodržujte několik hlavních...Navrhujeme keramické schodiště

Při plánování dodržujte několik hlavních...Schodovka

Schodovky jsou dlaždice opatřené protiskluznými drážkami a...Florentinská schodovka

Designově odlišným typem základní schodovky je...Florentinská schodovka

Designově odlišným typem základní schodovky je...Florentinská schodovka

Designově odlišným typem základní schodovky je...Schodová lišta

Tradiční, dá se říci, že i překonané řešení keramických...Obkládání keramického schodiště

Při prováděcích pracích se zejména u...


[ 1 ] [ 2 ]

[ 1 ] [ 2 ]
 

Navrhujeme keramické schodiště

Při plánování dodržujte několik hlavních zásad:
• Rozvrh kladečského plánu by měl vycházet z osy schodiště
• Spáry včetně podstupnic (kolmá plocha na nášlapnou plochu) by měly na jednotlivých stupních navazovat
• Nášlapná plocha nikdy nesmí být skloněna směrem k podstupnici, zejména na venkovních schodištích je vždy třeba dbát na možnost volného odtékání vody
• Optimální výška schodu by neměla být více než 18 cm
• Schodiště musí být rozpočítáno tak, aby všechny stupně byly stejně vysoké, i malá nesrovnalost ve výškách schodů je zdrojem velkého nebezpečí úrazu

Co nám keramika při řešení schodišť nabízí?
V současné době si můžeme v sortimentu RAKO vybrat ze tří základních druhů keramických doplňků speciálně určených pro aplikaci na bezpečných a efektních schodištích nejen v interiéru, ale i v exteriéru.


 

Schodovka

Schodovky jsou dlaždice opatřené protiskluznými drážkami a zaoblenou nášlapnou hranou. Zatímco v neglazovaném provedení účinně pomáhají zajistit bezpečnost ve všech vysoce namáhaných průmyslových a komerčních objektech, v glazované variantě mohou zdobit jakýkoli bytový interiér. Značka RAKO nabízí schodovky nejen k sériím standardních rozměrů, jako je například oblíbená podlahová série Andalusia ve formátu 30 x 30 cm, ale i k luxusní sérii Essencia ve velkoformátovém provedení 30 x 60 cm, kde zdobí a přidává novou funkční hodnotu všem šesti barevným variantám série. V roce 2008 byla schodovka Essencia znovu vylepšena tak, že zabroušením a zaleštěním nášlapné hrany efektně vynikne i probarvená hmota dlaždice.[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]
 

Florentinská schodovka

Designově odlišným typem základní schodovky je schodovka tzv. florentinská.
Jedná se o keramický doplněk vyráběný ze základních dlaždic, ze kterých je od kraje odříznut dvoucentimetrový pásek a po zabroušení znovu přilepen zespoda na dlaždici lícem dolů. K lepení se používá speciální epoxidové dvousložkové lepidlo, které je dobarveno do odstínu co možná nejbližšího hmotě dlaždice. Lepidlo má po vytvrdnutí mechanické parametry totožné s dlažbou, a to jak v pevnosti, tvrdosti, tak i v mrazuvzdornosti. Poté je hrana vyleštěna a ručně začištěna. Na dlaždici tak vzniká jakýsi oblý „nos“, který zvyšuje bezpečnost schodiště a vyleštěním ještě více podtrhne probarvenou hmotu keramiky. Florentinská schodovka je nabízena u dlaždic ve formátu 45 x 45 cm, což ji předurčuje k vytváření pohodlných luxusních schodišť s pozvolným stoupáním nebo jsou ideální pro rozlehlejší prostory oddělené jedním či dvěma mezistupni. Design lze vybrat ze všech čtyř odstínů podlahové série Loft nebo je k dispozici bílá varianta série Defilé. Keramické tvarovky jsou nabízené vždy jako průběžné, levé nebo pravé, přesně podle potřeb daného prostoru.


 

Schodová lišta

Tradiční, dá se říci, že i překonané řešení keramických schodišť. Keramická schodová lišta zaobluje nášlapnou plochu do elegantního profilu a s úspěchem lze používat i pro ukončení pracovních pultů a nejrůznějších říms. Nášlapnou plochu schodu tvoří základní dlaždice, ke které je přidána schodová lišta a pro řešení rohů jsou v sortimentu nabízeny i rohové doplňky. Schodové lišty doplňují velkou šíři keramických podlahových sérií, vždy ve formátu 30 x 30 cm.


 

Obkládání keramického schodiště

Při prováděcích pracích se zejména u keramických schodišť vyplatí maximální obezřetnost. Zkušený obkladač začne přenesením výšky horní podesty schodiště pomocí vodováhy k prvnímu stupni schodiště. Změří celkovou výšku a tu podělí počtem schodových stupňů. Nesmí se stát, aby rozměřování „nevyšlo“ a jeden ze stupňů byl jiné výšky než ostatní. Roli hrají milimetry, se kterými naše noha nepočítá a o jinak vysoký stupeň snadno zakopne. Schodiště se obkládá shora dolů, nejdříve se obkládají podstupnice. Při jejich aplikaci je třeba neustále kontrolovat kolmost k podkladu i ke stěně! Pro obkládání schodů je nutno použít flexibilní lepidla určená pro středněvrstvé lepení (např. AD 530 od LBCS), optimální výška vrstvy (zubu na stěrce) by měla být od 10 mm - nelze tedy použít běžná tenkovrstvá lepidla. Schodové stupně se kladou s mírným sklonem dolů tak, aby voda mohla volně odtékat. Zároveň je třeba ohlídat, aby spáry procházely celým schodištěm. Do spáry v místě dosazení podstupnice a schodovky se doporučuje používat pružný silikon nebo polyuretan, které pomůžou při vyrovnání mechanického napětí při případném velkém zatížení schodiště.


Pro odborné konzultace při řešení keramických schodišť jsou k dispozici pracovníci společnosti LASSELSBERGER, výrobce keramických obkladů a dlažeb RAKO.

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se