Velký formát – velký efekt

25.4.2010

Zvětšování formátů keramických dlažeb je nepřehlédnutelným trendem. Sjednocují a opticky zvětšují obkládané prostory, menší množství spár prospívá hygieně a usnadňuje údržbu. Dokonce i pokládka přináší rychle viditelný efekt. Aby však šlo o efekt trvalý, aby dlažba plnila svou estetickou i praktickou funkci je dobré respektovat několik základních pravidel.

Prohlédněte fotky:

1. měření podkladu 
Při pokládce velkoformátových dlaždic je hlavní naprosto...1. měření podkladu 
Při pokládce velkoformátových dlaždic je hlavní naprosto...2. dilatace 
V připraveném podkladu nesmíme zapomenout na dilataci! Dilatační...2. dilatace 
V připraveném podkladu nesmíme zapomenout na dilataci! Dilatační...3. penetrace
Pro dosažení lepší přídržnosti všech vrstev materiálů je třeba...4. vyrovnávání podkladu 
V případě nerovného podkladu přichází na řadu...4. vyrovnávání podkladu 
V případě nerovného podkladu přichází na řadu...5. lepení velkoformátové dlažby
V případě velkoformátových dlažeb je zcela...5. lepení velkoformátové dlažby
V případě velkoformátových dlažeb je zcela...5. lepení velkoformátové dlažby
V případě velkoformátových dlažeb je zcela...6. spárování
Pro interiér i exteriér jsou sázkou na jistotu flexibilní...7. čištění zbytků po spárování
K vyčištění zbytků spárovacích hmot by mělo...8. běžná údržba
Pro běžnou údržbu je výhodné použít přípravky k tomu určené,...


[ 1 ] [ 2 ]

[ 1 ] [ 2 ]
 

1. měření podkladu
Při pokládce velkoformátových dlaždic je hlavní naprosto rovný podklad. Rovinatost změříme buď klasickou vodováhou, nebo většina stavebních firem už nabízí i hadicovou či laserovou vodováhu. Odchylka přípustná pro vaši podlahu je +- 2 mm na 2 metry délky. Rovněž se doporučuje zjistit zbytkovou vlhkost podkladu, která zvláště u podkladů na bázi sádry (anhydritu) hraje velkou roli (max. do 0,5%) a může negativně ovlivnit výsledek práce.[ 1 ] [ 2 ]

[ 1 ] [ 2 ]
 

2. dilatace
V připraveném podkladu nesmíme zapomenout na dilataci! Dilatační spáry rozdělují podklad na menší pole (optimálně 4 x 4 m) a procházejí od povrchu až po izolaci nebo nosnou konstrukci podlahy. V položené dlažbě musí dilatační lišta procházet ve stejném místě a šířce nad dilatační spárou.


 

3. penetrace
Pro dosažení lepší přídržnosti všech vrstev materiálů je třeba použít penetrační nátěr, který zvolíme podle druhu a stavu podkladu. Na standardní savé podklady (beton, cement, mazanina) použijeme univerzální penetrační nátěr, na nesavé podklady (dlažba apod.) používáme tzv. kontaktní můstek, který zvýší několikanásobně přilnavost (např. PE 204 od LBCS). Zvláštní pozornost je třeba věnovat podkladům na bázi sádry (anhydrit), které jsou velmi citlivé na vlhkost. Zde penetrujeme (PE 201 od LBCS) 24 hod předem a těsně před aplikací lepidla.[ 1 ] [ 2 ]

[ 1 ] [ 2 ]
 

4. vyrovnávání podkladu
V případě nerovného podkladu přichází na řadu samonivelační hmota. Samonivelačních hmot existuje více druhů (např. na bázi cementu, anhydritu aj.), vždy je však třeba mít na paměti, že výběr by se měl řídit materiálem, z něhož je podklad. Nejrozšířenější jsou podklady na bázi cementu. Při volbě správné nivelační hmoty nezapomínejme ani na předpokládanou tloušťku vyrovnávky zjištěnou při měření nerovnosti. S ohledem na čas je možné použít nivelační hmoty s urychlenou dobou vysychání.[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]
 

5. lepení velkoformátové dlažby
V případě velkoformátových dlažeb je zcela zásadní použití správného typu lepidla, a to tekutého, které zajistí správné rozlití v celé velké ploše dlaždice a omezí vznik nežádoucích dutin. Dutiny vzniklé při pokládání vedou k odlepení nebo k trhlinám ve spárách. Následné opravy jsou náročné na čas i finance, nehledě na nepříjemné omezení provozu v obkládaném prostoru. Rozlivová lepidla je vhodné nanášet hřebenem s oblými zuby (obr.č.5a), nebo tzv. „k“ hřebenem (obr.č.5b), který umožní lepší načechrání lepidla.


 

6. spárování
Pro interiér i exteriér jsou sázkou na jistotu flexibilní spárovací hmoty, které zároveň mohou být i hydrofobní, tzn. vodu odpuzující (např. spárovací hmota GF, zn. LBCS). Tato vlastnost je předurčuje zejména pro koupelny a vlhká prostředí, kde zároveň účinně brání uchycení plísní. Zn. LBCS má v nabídce 25 barevných odstínů, které ladí s designem českých obkladových materiálů RAKO. Odborníci však doporučují, v případě spárování podlah z praktických důvodů příliš barevně neexperimentovat a použít odstíny šedé, černou, případně béžovou barvu. Optimální šířka spáry u větších formátů je do 5 mm. Vzhledem k tomu, že velké množství českých keramických dlažeb má už rovnoměrně upravované hrany (kalibrování) může být spára i užší. Pozor! Nedoporučuje se však pokládat zcela beze spár, spárovací hmota se tak nemůže správně zapravit, vydroluje se a vzniklé škvíry se mohou zanášet nežádoucími nečistotami.


 

7. čištění zbytků po spárování
K vyčištění zbytků spárovacích hmot by mělo dojít do 2 dnů po vyspárování, nejlépe přípravkem CL 802 Floor.


 

8. běžná údržba
Pro běžnou údržbu je výhodné použít přípravky k tomu určené, které respektují povahu keramického materiálu a umí si poradit například i s reliéfní dlažbou. Speciálně pro čištění reliéfních povrchů byl vyvinut přípravek CL 804 Relief, při běžném čištění dlažeb, odstraňování vodního kamene nebo rzi z keramických ploch vám pomůže prostředek CL 803 Universal. Využití těchto přípravků je jistější než nanášení nejrůznějších impregnací, které mohou nežádoucím způsobem narušit design dlažeb (fleky, zmatnění aj.).

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se