Jak se stavěl sen

10.9.2010

Dětská koupelna … jenž roste
Zařízení dětské koupelny předurčuje jejich věk. Jak navrhnout koupelnu, která by „rostla“ spolu s dětmi?

Prohlédněte fotky:

S vybavením dětské koupelny si poradil šéfdesignér značky RAKO Marek...Manželé měli pouze několik preferencí na prostor koupelny. Koupelna bude určena...V novostavbě, kde proměna probíhala byly polotovary koupelny jako stěny,...Série  Botanica, obklad 25 x 45 cm, dlažba 33,3 x 33,3 cm, má nezaměnitelný...Samozřejmostí je především dokonalá funkčnost obkladů a sanity. Velká vana musí...Koupelna pro dvojčata – efekt zdvojení/ násobení jsem bral jako výzvu...

 

S vybavením dětské koupelny si poradil šéfdesignér značky RAKO Marek Vráblík.

„Zařízení koupelny, kterou budou využívat především malé děti, bylo pro mě velkou výzvou. Dětská koupelna má svá specifika, a to designem i funkčností. Fantazie, svět dětské koupelny je téměř bez hranic, ale je nutné brát ohled i na to, že děti rostou a její obměna pravděpodobně nebude probíhat záhy vzhledem k vysokým investicím případné rekonstrukce.


 

Manželé měli pouze několik preferencí na prostor koupelny. Koupelna bude určena především dvojčátkům, kde by nemělo chybět dvojumyvadlo plus vana a wc. Nechtěli modrou barvu, přáli si světlou, veselou koupelnu bez přílišné „hravé“ definice.


 

V novostavbě, kde proměna probíhala byly polotovary koupelny jako stěny, rozvody vody, elektroinstalace skvěle připraveny, tím byla práce kladečů usnadněna. Drobné úpravy prováděli instalatéři, neboť jsem chtěl instalovat do koupelny dvojumyvadlo, se kterým původně nebylo počítáno. Podobně probíhaly úpravy pro osazení rozměrově větší vany.

Koupelnu jsem nakonec pojal jako „koupelnu s rychlou proměnnou“ , tak aby motiv obkladu byl bez časové (dětský vývoj) konkretizace – unisex pro holčičku a kluka s možností rychlé barevné obměny koupelny pomocí barevných doplňků nebo barvy stropu.


 

Série Botanica, obklad 25 x 45 cm, dlažba 33,3 x 33,3 cm, má nezaměnitelný rukopis dekorací, uvolněné kresby husté zahrady a linek. Barevná hravost, střídající se lesklé a matné povrchy rozehrají, stejně jako v přírodě, dětskou představivost. Koupelna jim přináší prostor pro hraní, relaxaci…

Plasticita obrazců navíc zrcadlí pohyby, křivky, které mohou ve fantazii dětí zajímavě „ožít“. Okno v koupelně povoluje obkladům hrát si s přirozeným světlem a umělým osvětlením. Měkké textilní struktury na bílých obkladačkách připomínající tkaninu, lákají pod dotyku, což příjemně „ zateplí „ prostory koupelny. Botanica fascinuje uspokojuje, provokuje… dětský svět může s touto sérii postupně dorůstat.


 

Samozřejmostí je především dokonalá funkčnost obkladů a sanity. Velká vana musí odolávat vodním bitvám. Zástěna k vaně nebyla záměrně instalována pro 100% kontakt rodičů s dětmi. Co kdyby „přišel velký vítr“. Dvojumyvadlo poskytuje dostatečný úložný prostor a komfort při užívání. Závěsné WC je ideální díky své čistitelnosti.


 

Koupelna pro dvojčata – efekt zdvojení/ násobení jsem bral jako výzvu netroškařit a hrát si s detaily! Atypická zrcadla řezané vodním paprskem do tvaru ryb – dvě menší/děti a dvě větší/rodiče zároveň plní funkci, když děti porostou, tak se postupně vidí v různých rybách. Dvojumyvadlo, kruhová světla připomínající klasická okýnka v korábech jsou opět dublovány. Předložky nebo ostrůvky, lekníny pro rybáře ? Kombinace matného a lesklého kovu v keramickém dekoru koresponduje s doplňky- design vypínačů je třeba maskován v dekoru botanické zahrady .

Děti jsou v koupelně jako ryby ve vodě s podmořskou flórou. Ať se jim tam líbí !“

www.rako.cz, info: +420 800 303 333

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se