HYGIENA A BEZPEČNOST V KOUPELNĚ
12.2.2010
Elektrické zásuvky umísťujeme zásadně tak, aby nemohlo dojít ke kontaktu s vodou, tedy dostatečně daleko od vany nebo sprchy. Zabráníme náhodnému stříkanci vody na elektrické kontakty, stejně jako použití elektrospotřebičů. Bosé nohy na mokré podlaze a fén v ruce jsou v lepším případě pozvánkou na ARO. Zásuvky opatřujeme ochranným krytem proti zacákání. Svítidla v koupelně vybavujeme zásadně krytem a dvojitou izolací, v prostředí s vysokou vlhkostí hrozí nebezpečí exploze nekrytých zdrojů (zejména halogenek), které pracují při vysoké teplotě.
Místa, která přicházejí do styku s chodidly, by měla být opatřena protiskluznou dlažbou nebo protiskluzovou podložkou. Pádu mohou zabránit rovněž pomocná držadla a opěrky. Rozumně udržovaná hygiena zabrání množení nebezpečných mikroorganismů na exponovaných plochách. Čisticí a desinfekční prostředky však vždy odkládejte pryč z dosahu dětí – jde o velmi silné louhové nebo kyselinové koncentráty, které mohou při náhodném vypití, vystříknutí do oka nebo ve styku s pokožkou způsobit závažná poranění. Je-li v koupelně umístěna pračka, odpad řešíme zavedením do sifonu pod vanou nebo umyvadlem. Vypouštění vody z pračky do vany není ani hygienické (špína ve styku s plochou vany), ani praktické (špiní vanu, nemůžeme prát při koupání).
Koupelny je třeba pro zdravý život udržovat v odpovídající čistotě, protože spolu s klozetem patří mezi hygienicky nejvíce exponované místnosti. Snaha o čistotu však nesmí přecházet do hysterické úzkosti o zdraví – neustálé používání chemických desinfekčních a čistících prostředků může z koupelny vytvořit slušně zařízenou chemickou laboratoř, kde bude nahé lidské tělo v neustálém kontaktu s kyselinami, zásadami, agresivními solemi a podivnými sloučeninami blíže nespecifikovaného složení. Správné používání osvědčených "babičkovských" zkušeností nebo moderních prostředků pro domácnost ušetří uživatelům peníze i starosti. Na vodní kámen, který se tvoří na každém povrchu, jenž je v kontaktu s tvrdou vodou, dostačuje obyčejný kuchyňský ocet. Občasné přetření vany, baterií nebo umyvadla navrátí koupelně ztracený lesk. Možným způsobem k odstranění problémů s tvrdou vodou může být vložení změkčovací jednotky na vstupu do domu či na přívodu k bytu. Zde též doporučujeme vložit filtr mechanických nečistot, který eliminuje nepříznivé účinky vodního kamene, písku, rzi z potrubí ve stoupačkách a dalších nečistot. Mechanické částice ve vodě způsobují škrábance na kontaktních plochách vnitřku baterií, narušují správnou funkci kohoutů a zanášejí spotřebiče – pračky a myčky nádobí. V koupelně se zásadně vyhýbáme snahám čistit plochy pískem! Zrna písku způsobují i v tvrdém povrchu vany či umyvadla škrábance, v nichž se v krátké době usadí ještě více špíny, než kolik jsme jí odstranili při předchozím čištění. Dalším opakováním čištění se situace jen a jen zhoršuje. Proto k údržbě ploch zásadně používáme tekutá abrasiva.