NAJDĚTE SI SVŮJ STYL

12.2.2010

Renesance obkladů, retrostyl

Krásu koupelnové keramiky, starou sto a více let, nemusíme obdivovat jen ve výjimečných případech prohlídky zámků, hradů a dalších skvostů. Atmosféru koupelny starou několik desítek let si můžete navodit díky správnému výběru stylu i u vás doma. Obliba retro obkladů v naší hektické a uspěchané době strmě stoupá. Možná je to tím, že lidé se ve věčném spěchu chtějí obklopit obklady, z nichž dýchá svoboda, klid a volnost přírody. Nabídka obkladů  podléhající tomuto stylu je velmi široká. Je dobré se stylizovat do jednoho stylu, doby, nemíchat více období dohromady. Toto byste měli mít na paměti, aby výsledný efekt koupelny, vámi vybraného směru, byl co nejvěrnější. Nelze jasně konstatovat jaký rozměr, typ, barva obkladu je co nejlepším řešením pro retro koupelnu. Většinou se jedná o ucelené série obkladů doporučené výrobcem. Obklady musí být v dokonalé synergii se sanitárním vybavením a doplňky koupelny. Přestože si díky retro obkladům a sanitární technice vytvoříte romantiku dávných časů ve vaší koupelně, v žádném případě se nemusíte vzdát vymožeností moderních technologií, které dnešní doba přináší.

Venkovský styl

Svým vzhledem nenechají obklady venkovského charakteru nikoho na pochybách, do jakých prostor jsou předurčeny. Jejich rustikální charakter, výrazná barevnost na straně jedné a něžné pastelové kombinace s decentními dekory na straně druhé, vyniknou ve stylových interiérech, restaurovaných objektech, venkovských staveních, půdních prostorách. Zkrátka všude tam, kde lze s jejich pomocí vytvořit bezprostřední a příjemnou atmosféru, která panovala, panuje u našich prarodičů a  nenásilně se přenáší na přítomné lidi. Temperament těchto obkladů je značný a svojí sílu čerpá zejména z použití dvou kontrastních barev a z rustikálního vzhledu povrchu obkladů. Elegantní protiváhu opticky dominantního designu základních obkladů tvoří většinou ladná dekorace. Kompletnost sérií uzavírají tvarovky, které umožňují bezproblémové keramické řešení zaoblených nebo jinak atypických ploch. Venkovský styl čerpá z koupelen našich babiček, prababiček různých koutů Evropy a jisté je, že má i dnes své příznivce a výrazně nepodléhá módním vlnám.

Východní styly

Východní kultura ovládá svými styly celkově evropskou kulturu již několik let. Pokud vezmeme do úvahy geometrii, pak optické působení stěny inklinuje k horizontální poloze, což se týká z velké většiny právě keramických obkladů a dekorací. Tento trend opticky roztahuje prostor do šířky místo do výšky. Také východní styl upřednostňuje horizontální dekorace, s přesvědčením, že toto řešení působí lépe na klid a pohodu řešeného prostoru. Často se listely aplikují i v několika řadách za sebou. Základní obkládačky jsou většinou bílé barvy s různými povrchovými strukturami – tapetovými, plastickými, napodobujícími různé přírodní povrchy atd.. Kontrast k bílému základu dotváří charakteristicky zemité barvy nebo černé s dominantní červenou. V dekoracích se uplatňují motivy  stonků bambusu či jejich výhonků, imitace mnoha reliéfních povrchů jako např. rýžových rohoží. Závěrem lze konstatovat, že tento styl je jistě tou pravou volbou pro zastánce přísné geometrie, horizontálního členění a v neposlední řadě typických zařizovacích předmětů a nábytku inspirovaných kulturou vzdálených asijských zemí.

Lounge styl

Výrazným trendem, který k nám dorazil zhruba před čtyřmi pěti lety z Anglie, je lounge styl. Tento styl se odráží a čerpá z módy, hudby, kultury. Hlavní idea tohoto stylu je volnost, pohoda, užívání si života plnými doušky. Typické kombinace čtvercových mozaikových formátů živoucích barev s řadou ozdobných doplňků - to je to pravé pokušení pro lounge styl . Velké formáty obkladů se kombinují s mozaikou a  vytváří tak extrémní kombinace. Uniformní koupelny nahradila divoká kombinace barev vnášející do prostoru koupelny aktivní život.

Na obkladech se objevují květinové dekory, pruhy, kola, zkrátka všechno, co kdysi na obložených stěnách chybělo. Své místo v tomto stylu má bílý obklad s mnoha variantami povrchových struktur, různých formátů. Bílý obklad je kombinován s obklady různých barev, rozměrů. Pro použití dekorací k bílému základu platí pravidlo: co není zakázáno, je povoleno. 

Minimalismus

Styly jsou také spojeny s pamětí, s minulostí. S předměty, které nás obklopovaly, dochází k návratu určitých prvků a trendů. Od toho se odráží minimalismus razící heslo "čím méně, tím lépe".  Hlavním znakem jsou velké formáty obkladů , které dodávají koupelně chladnou eleganci, ale  maximální efekt. Právě díky minimalismu se doporučuje používat velké obklady jen s minimální spárou, která tak nenarušuje plochy stěn a zaručuje dobrou čistitelnost. Minimalistické interiéry doplňují vysoce kvalitní materiály jako jsou, sklo, dřevo.

Barvy obkladů převažují bílé, černé, béžové až hnědé. Svět barev hlásá návrat zlaté barvy v champagne tónech.  Stále velmi IN stříbrnou barvu vytlačuje zlatá, což se jistě brzy v minimalistickém designu obkladů, dekorací projeví. Dokonalost vzhledu mnohdy umocňuje obklad s metalickým leskem na povrchu obkladů nebo jednoduché metalické detaily na obkladech.  Do popředí se i zde  dostává horizontální dekorace. Kompromisem je samozřejmě skloubení geometrického rozdělení plochy stěny pomocí, jak horizontálních, tak i vertikálních linií.

 

Závěrem :

  • Atmosféru starých časů lze navodit i ve vaší koupelně. Váš výběr jistě usnadní široká nabídka retro sérií obkladů naší i zahraniční produkce.

  • Kdo z nás nevzpomíná na časy strávené u babičky, na atmosféru toho pravého domácího štěstí. Zasněte se na chvíli v koupelně zařízené ve stylu našich babiček. 

  • Bambusové lístky, stonky, reliéfní povrchy s jemnou strukturou imitující např. rýžovou rohož, horizontální dekorace, to jsou typické znaky objevující se ve východním stylu.

  • Užívat si života plnými doušky. Kdo z nás by nechtěl naplnit tento výrok. Přitom stačí jen navštívit některé z koupelnových studií a prostřednictvím vizualizačního programu si převést vaše sny do reálné podoby.

  • Minimalismus se řídí pravidlem " čím méně, tím lépe". Dominují zde velké formáty obkladů doplněné minimalistickými dekoracemi, kde převládají ušlechtilé materiály, jako, kov, sklo, dřevo.

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se