RAFINOVANOST KOUPELEN

12.2.2010

Co se "nosí" v koupelně ?

ImmagineCo není zakázáno, to je povoleno. Tato věta pravdivě vystihuje atmosféru letošní podzimní výstavy Cersaie, která zahltila současnou koupelnu mnoha novinkami i stálicemi na trhu obkladů, sanity a koupelnového nábytku. Paní móda diktuje styly, který mi se designéři snaží řídit, ale boom v zařizování koupelnového ráje skutečně nezná mezí. Velké formáty obkladů ladně doplňuje fenomenální mozaika. Spolu s velkými formáty odpadá při jejich aplikaci velké množství spár, což usnadňuje snažší čistitelnost a následnou údržbu. Již zmiňovaná mozaika doslova ovládla koupelny nejen jako doplňující materiál, ale stále více ukazuje svou sílu jedinečnosti. Z mozaiky se vytvářejí kompletní, dokonalé kreativní koupelny bez hranic a naopak spolu s obklady různých rozměrů vytváří efektní dekorace různorodého charakteru. Díky neomezeným technologickým možnostem a funkcím jsou stále více populární obklady s ochrannou vrstvou na povrchu. Usnadňují následnou čistitelnost a zaručují hygienu povrchu obkladů. Která paní domu by těmito pomocníky opovrhovala? Výčet toho, co letí,  by dal jistě dlouhý seznam. Každý z nás by se však měl řídit vlastními představami ať již v moderním či klasickém stylu. RIVERBERI

Hi-tec … "méně znamená více"

Za zmínku stojí hi-tec styl, v kterém se objevuje kov v různých podobách v kombinaci s jednobarevnými homogenními plochami. Kovové detaily na obkladech jsou kombinovány s koupelnovým nábytkem ve vzájemné synergii např. nerezové  umyvadlo, doplňky atd. Metalické barvy, lesklý povrch s kovovými efekty, střídmá dekorace vycházející z geometrie (většinou trojúhelník, kolo, obdélník) přímočarého designu umocňují  výsledný efekt. Hlavními krédy těchto sérií je rafinovaná jednoduchost v souladu s funkčností a dokonalá střídmost v luxusním provedení.

Umění žít

Cílem mnoha současných designérů je vytvořit sérii obkladů, která v koupelně navozuje atmosféru svobody a volnosti prostoru. Hlavní filozofií při tvorbě sérií je, aby se člověk v interiéru cítil volně, ničím neomezovaný stejně jako v exteriéru. Příroda se v tomto případě stala zdrojem nekonečné inspirace ke kreativitě harmonického střídání barev stěny a podlahy. Barevné teplé tóny modré,zelené,zemitých barev jsou často potlačovány různorodými povrchy. Jsou to např. perleťový, zrcadlový efekt, sklo, kámen jako dominantní doplňky obkladů formou bordur, insert… Síla těchto sérií je v umění žít naplno a umění relaxace.

Dokonalost minimalismu

Evokující minimalismus stále více a více proniká do našich nejen koupelen, ale celých příbytků. Co se týká obkladů, je novinkou, že jdou ruku v ruce minimalistické obklady s funkcionalistickým nábytkem. Tyto koupelny na nás působí svou zdánlivou jednoduchostí, ale dokonalost je v tom, že každý prvek má svůj opodstatněný smysl. A i strohý interiér může být důvtipně vyzývavý!  Lidé, jenž našli zalíbení v minimalistické koupelně, by měli vybrat obklady i nábytek "ušité přímo na míru". Povrchy obkladů jsou většinou matné ondulované, kladívkové atd. Formáty atypicky velké nebo naopak malé, často vzájemně propojené.  Minimalismus nás stále šokuje svou racionálností s maximální funkčností.

Nostalgie starých časů

Za zmínku stojí, že vedle všech novinek  bylo na letošní Cersaii k vidění i mnoho stylových koupelen. Dávno neplatí, že stylová koupelna harmonizuje pouze tradičnímu konzervativnímu interiéru. Dnešní klasické koupelny jsou moderní a pohodlné. Obkladům sedí patina starých časů, dekorace navozují kouzlo a vůni minulosti. Celé koupelny působí dojmem, jako bychom chtěli být někde a cítit něco, co se již nikdy nevrátí. Stylové, staré koupelny v  luxusním, novodobém provedení těší nejen nás, ale jistě by z nich měly radost i naše babičky!

Závěrem :

  • Souznění s prostorem, ve kterém žijeme to je hlavní krédo mnoha designérů, kterým se při tvorbě nových sérií obkladů řídili.
  • Ve velikosti obkladu se diferencují dva protichůdné trendy.   Zvětšování a zmenšování obkladů.
  • Stěnám vévodí vertikální linie. 
  • Moderní přístup ke stylovým koupelnám podtrhují i staronové mozaiky ty klasické i tzv.falešné. Propůjčují interiérům díky svému designu mnoho podob a stylů bez hranic nebo jsou kombinovány s obkladem většího, momentálně, obdélníkového formátu.

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se