Teplo od podlahy

31.1.2012

Teplo od podlahyTeplo od podlahy

Podlahové topení má spolu s keramickou dlažbou řadu výhod. Díky svým dokonalým parametrům je dosaženo téměř ideální rozložení teploty ve vytápěné místnosti, podlaha je stále příjemně teplá, nevadí jí zbytky jídla po dětech, nevadí jí ani nárazy dětské koloběžky,  neboť předností je snadná údržba. Keramická dlažba s designem dřeva je zkrátka pro všechny ty, kteří chtějí kvalitní povrch a super vlastnosti.

Zatímco se při vytápění krbem nebo kamny u běžného ústředního vytápění dosahuje rozdíl teplot vzduchu mezi podlahou a stropem až 8 °C, je u podlahového vytápění teplota vzduchu v pobytové oblasti téměř stálá. Teplá podlaha vyzařuje teplo na člověka a spodní část stěn, vzduch v místnosti se ohřívá konvekcí a při pomalém se ohřívá konvekcí a při pomalém proudění vytváří příjemné prostředí. Sáláním se sdílí až 60 % celkového výkonu a tepelná pohoda se dosahuje i při nižší teplotě vzduchu ve vytápěné místnosti. Tím klesají tepelné ztráty prostupem tepla stavebními konstrukcemi, infiltrací a větráním. Vzhledem k dobré tepelné vodivosti (viz tabulka tepelných vodivostí):

Keramika      1,00  W/(m.K)
Linoleum    0,17 W/(m.K)
Dřevo            0,20 W/(m.K)

Ideálním materiálem pro podlahové topení je slinutá nebo hutná keramická dlažba z katalogů bytové a objektové keramiky značek RAKO, LB OBJECT, několik typů doporučujeme např. série Wenge, Wood, Chateau, Defile ad.

Další úspory energie přináší provoz podlahového vytápění. Protože se v soustavě používá otopná voda o nižších teplotách než v ostatních otopných soustavách, je možno využívat i nízkoteplotní tepelné zdroje. U plynových kotlů to znamená, že lze vychladit spaliny na podstatně nižší teplotu než u tradičních soustav. Dobře navržené podlahové vytápění vychladí spaliny tak, že využije i kondenzační teplo a dosáhne zvýšení účinnosti tepelného zdroje až o 6 %.

Podlahové vytápění je skryto ve stavební konstrukci a umožňuje plné využití interiéru. To je výhoda zejména u velkých místností, kde je obtížné jinými způsoby dosáhnout rovnoměrného vytápění bez narušení celkového dojmu konvekčními otopnými tělesy.


 

Často se uvádí, že podlahové vytápění je investičně náročné. Při podrobnějším rozboru zjistíme, že podstatnou část nákladů tvoří stavební práce, tepelná izolace a konstrukce podlahy a správně provedený návrh topení zajistí dobrou návratnost vložených prostředků.

Současná technologie keramické výroby nám poskytuje možnost vyrobit design přírodních materiálů - dřeva v novém dynamickém stylu. Design dřeva se bez jakýkoliv pochybností podobá skutečnému dřevu v jeho různé podobě, je současný a moderní. Dřevo symbolizuje příjemné prostředí domova, staví na hřejivém pocitu a pohodlí, upozorňuje na současnou estetiku, jenž vnáší do ucelených bytových projektů. Keramické obklady s designem dřeva   mají tendenci vypadat skutečně, kresba dřeva je dokonalá. „Dřevěný obklad“ zaujme svými intarziemi a dýhováním, často zvýrazněné „lakováním“. Pak jsou ale naopak přírodní materiály, které poznamenal čas, různě prošlapané, napadené škůdci,  fládrované,  na kterých je patina designován záležitost. Velikost obkladů se v tomto případě maximalizuje ( až 30 x 120 cm) , spáry se minimalizují díky kalibraci. Velmi příjemné je, že keramický obklad vypadá jako dřevo, ale má všechny přednosti keramického materiálu. Jednou z nich je aplikace podlahového topení pod dlažbu, jenž by přírodní materiál neumožňoval. Dřevěná podlaha z keramiky je výzvou pro všechny, kteří mají přírodní materiály !

WOOD

Kouzlo dřeva

Série Wood je zhmotněním aktuálních stylů, které vracejí do interiérů tradiční materiály s nadčasovým designem. Série byla tvořena s jasným cílem, dokonale zkombinovat vzhled dřeva s odolností a přednostmi keramické dlažby pro universální použití v interiéru i exteriéru. Wood vnáší domů tradiční přírodní materiál, ale zároveň se nebrání akcentu s kovem, sklem, leštěným betonem, kamenem či jiným typem dřeva např. kuchyňské linky.

WENGE

Sólo pro koupelnu

Volba obkladů do koupelny musí vycházet z celkového kontextu bydlení. Avšak styl každého z nás je otázkou chutě a vlastní definice krásy. Proto série Wenge nabízí dvě varianty dekorací, první pro ty, kdo dávají přednost klasickému, útulnému stylu, a druhou pro příznivce trendových koupelen.

DEFILE

Moderní keramická delikatesa

Série Defile představuje moderní sérii charismatického designu pro vytvoření stylově čistého prostoru. Výraz série Defile je na první pohled skromný, ale celkové vyznění působí charismaticky. Sebevědomí jednotlivých prvků série je v jejich jednoduchosti. Nepotřebuje exhibici tvarů a stylů, jeho síla je zjevně v tom, že nechává vyniknout rafinovanou krásu keramického povrchu. Metalické hnědé a béžové dlaždice 30x60 cm jsou doplněny o formát 45x45 ve stejném povrchovém provedení.

ZEBRANO

Koupelna ve stylu tropických dřevin

Série obkladů a dlažeb Zebrano precizně napodobila styl vzácného afrického dřeva s charakteristickým dekorem nepravidelných pruhů, avšak svými funkčními vlastnostmi jej vysoce přesahuje. Snadno čistitelný odolný keramický povrch proto vyhrává nad skutečným dřevem. Série Zebrano je vytvořena z dlaždic 33,3 x 33,3 cm ve třech barvách - slonová kost, hnědá a tmavě hnědá.

CHATEAU

Nejen pro milovníky vína

Už samotný název série napovídá, kde její tvůrci čerpali inspiraci. Základní dlaždice v typicky protáhlých obdélníkových formátech imitují design rustikálního ostařeného dřeva. A dojem podtrhuje dekorace, pro jejíž motiv si designéři zvolili jména 6 významných vinařských oblastí Francie. Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Cotes du Rhone, Alsasko či Chateauneuf du Pape, jména která nenechají žádného milovníka vína v netečném poklidu.

ZINGANA ( RAKO )

Příroda měřítkem srovnání

U podlahové série Zingana se potkávají fantazie s technologií, jenž daly prostor pro vznik futuristickému designu moderního dřevěného povrchu s metalickým efektem.

NOE  ( RAKO )

Design luxusního dřeva s dokonalými parametry keramiky

Noe má tendenci vypadat realisticky, kresba dřeva je dokonalá a dokonce jemným kontrastem lesku a matu ve svém povchu imituje lakování. Kalibrované dlaždice Noe mají rozměry, 29,5x119,8 cm, 19,5x119,8 cm a 4,5x119,8cm, přičemž umožňují při pokládce různorodé skladby a vzájemné kombinace. Barevné varianty hnědá, tmavě hnědá, světle béžová, bílá a černá metalická podporují charakter materiálu. Schodovka a sokl jsou součástí této série.

Více na www.rako.cz

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se