CERSAIE 2009 - TRENDY

12.2.2010

CERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDYCERSAIE 2009 - TRENDY

Po dvou desetiletích minimalistických prostorů si lidé opět žádají barvy, smyslnost, přírodní design a různorodé nápady. Tvůrci vrací do interiéru strukturované tapety, barokní detaily, imitace přírodních materiálů, které jsou často na rozdíl od originálů svými parametry a pohodlností přizpůsobené požadavkům moderního člověka.

Koupání v trendech

Inklinování k určitému stylu v bydlení, koupelně, podobně jako v hudbě nebo v gastronomii, je otázkou chutě a vlastní definice krásy. Stejně jako nepřesvědčíte minimalistu, že je starožitná pohovka místem domácího pohodlí, tak se ani milovník romantických zákoutí neuvolní v prostředí obklopený industriálním designem. V současnosti stále probíhají změny trendů v designu, o tom, co je zásadní, převratné, mohou hovořit až následující generace. Po dlouhých letech ale dochází k obecnému „přesycení“ minimalismem, asketickými interiéry, strohými tvary a monotónními barvami. V designu, a to i obkladů se objevují emoce. Design je přívětivý, často inspirovaný přírodou. Technologie jsou i nadále dokonalé, ale jsou mnohem sofistikovaněji ukryté do designu. V případě letošní Cersaie byly expozice o hledání únosné hranice mezi romantickým stylem, minimalismem, naturálním stylem a trendovými prvky současnosti.

Romantická harmonie

Nepředstavujte si vybavení ve stylu růžové knihovny. Současná podoba tohoto stylu je příjemným vyvážením jinak stereotypního interiéru.Jak na to ? Charakteristické jsou  květinové dekorace na obkladech „ala“ tapeta, vhodně doplněné proužky. Barvy na obkladech jsou často v kombinacích bílá x černá, krémová,smetanová, velká škála růžové, modré, hnědé v mnoha přírodních odstínech. Romantickou atmosféru často navodí kombinace, kdy je jedna stěna obložena dekorovanými obklady, zatímco další stěny mají jednobarevný základ. Moderní koupelna s minimální dávkou romantiky působí přívětivě i bez toho, aby „zesládla“. Interiér koupelny dotváří sanita a baterie dokonalých parametrů, jenž korespondují svými detaily s designem obkladů. Velký efekt mnohdy znamenají malé detaily navozující uspokojivou atmosféru.

Kouzlo přírody

Imitace dřeva povoluje vstup obkladů do koupelny, aniž bychom se báli o další údržbu tohoto materiálu ve vlhkém prostředí. Navíc je keramický obklad skvělý materiál pro podlahové topení, což klasické dřevo neumožňuje. Letošní Cersaie byla doslova „v zajetí“ dřevěných obkladů v keramickém provedení. Harmonické kompozice byli k vidění často v koupelnách, kde ladilo s ostatním vybavením koupelny a navozovalo lehce šarmantní atmosféru. Útulnost, jenž dýchala z koupelen byla právě díky „dřevěným“ obkladům, velmi pozitivní. Dřevo je na trhu v mnoha barevných modifikacích a velikostech. Často se také jeden design prolíná v mnoha formátech, které spolu korespondují. Různé formáty pak nahrazují klasické dekorace, které z koupelen pomalu mizí. „Zvětšování“ se formátů stále pokračuje, velké formáty působí s minimální spárou naprosto dokonale, jako přírodní originál. Formáty jsou od 120 x 30 cm až po 120 x 7,5 cm v několika typech dřeva od břízy po dub, teak atd., barevným variantám se také meze nekladou. Barevná škála je přes přírodní tóny, bílé až po barevné „mořené“ varianty neomezená, stejně jako lesklý či matný povrch. Dřevěná podlaha a stěna může mít nostalgickou patinu, stejně jako naprosto technicky dokonalý  dřevěný povrch určený strohému interiéru.  Za zmínku stojí luxusní kombinace, kdy se kombinuje dřevěný obklad s „keramickou imitací“ bílým mramorem carrara. Šedé nevýrazné žilkování je k nerozeznání od pravého mramoru. Keramický obklad ala mramor má v koupelně na rozdíl od pravého mramoru své přednosti, a to především v praktičnosti při údržbě. Imitace dřeva na obkladech je v interiéru momentálně naprosto IN. Za zmínku stojí i obklad dřeva pro exteriér – fasádu, krby, okolí bazénu. Často mají obklady místo spár drážky, které do sebe zapadají jako u skutečného dřeva. Plusem může být v exteriéru barevná stálost a bezúdržba „dřevěného“ keramického materiálu.

Tvary, které překvapují

Designéři sanitární keramiky ignorují stereotypní tvary umyvadel, van a sprch. Design jednotlivých výrobků se s lehkostí pohybuje na hranici jednotlivých období a druhů umění. Jedno umyvadlo v nás může evokovat, svým tvarem a použitým materiálem, kus přírody, další má naopak přísné geometrické tvary. Designéři se opravdu předhánějí, aby vybočili z řady. Keramika není v žádném případě už jen bílá. Často je v dokonalé synergii s obklady. Obklady a sanita často korespondují detaily. Nábytek, baterie, zrcadla jsou stále dokonalejší, kromě svých klasických funkcí jim výrobci přidávají další benefity. Světla jsou integrovaná do skříněk i baterií, joysticky ovládají nejen teplotu vody, ale také pohybují tělem baterie atd.  Výroba je ve vybraných firmách řízena dokonalými technologiemi. Materiály kromě keramického materiálu se koupelnové vybavení zpracovává z umělého i přírodního kamene od vápence až k travertinu, tvrzených plastů, tvrzeného skla a dřeva a dalších novodobých materiálů. Například Astone , je novodobý materiál velmi odolný a přizpůsobivý.  Vytvořen z přepracovaných struktur akrylátu a polyesteru. Určitě můžeme mluvit o tom, že je to materiál svým složením velmi blízký corianu, crystalplantu. Všechny tyto materiály mají patřičnou povrchovou úpravu, tak aby odolávaly podmínkám v koupelně.

Metamorfóza dekorací

  • Dekorace – bombata, listely naprosto mizí.Nadčasová mozaika zdobí interiér od podlahy ke stropu. Často je tak mozaika kombinujícím materiálem k velkým formátům.
  • Stěny se také dekorují mixem více formátů, ale v jednotném designu. Stále se těší oblibě celoplošné dekorace „ala“ tapeta. Dekorace s květinovými, geometrickými tvary zdobí např. jednu stěnu, zatímco ostatní plochy jsou v základní barvě a formátu dané série.
  • Zajímavé je experimentovat s různými typy povrchů, kdy může být jedna stěna hladká a druhá s plastickým povrchem z dlaždicového střepu nebo s dekorací obkladem, který připomíná mokrou stěrku či polystyren.
  • Mimořádně poutavé jsou obklady, dekorace, kdy je střídán konvexní a konkávní tvar obkladu. Vystouplé a zapadající plochy obkladu tvoří pomyslnou vlnu, hrají si se světlem
  • Jako dekorace jsou mnohdy používány baterie, světla, která doplňují, podtrhují svým designem jinak fádní obklady. Vhodné kombinace přináší na trh výrobci, jenž vyrábějí jak obklady tak i dlažbu. Obklad je často k vidění jako součást skříňky, zrcadla, světel.
  • Dekorací je propojení dvou typů materiálů ve vzájemné synergii, dřevo x mramor, udusaná hlína x hladký povrch atd.
  • Barvy : nestárnoucí černo x bílá kombinace, bílá káva, slonová kost, starorůžová, lila, nachová, fialková, šedá , hnědá ve všech svých obměnách…od světlé až po doutníkově tmavou

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se