LAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKY

20.5.2010

LAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKYLAPOVANÉ POVRCHY U BYTOVÉ KERAMIKY

Co je to lappato?

Technika lappato se používá k zušlechtění povrchu dlaždic jemným nepravidelným odleštěním. Na dlaždicích tak vzniká efektní kontrast lesku a matu, který zvýrazňuje vrchní reliéf nebo tištěnou strukturu. Na rozdíl od klasického leštění je povrch odleštěn pouze v síle několika desetin milimetru, což umožňuje použít tuto techniku především na glazované slinuté dlaždice. S lapováním se setkáme u reliéfních keramických dlaždic, kde vynikne kontrast mezi odlapovanou vrchní částí a nelapovanou spodní částí, ale i u povrchů s jemným mikroreliéfem vytvořeným finálním tiskem, které po lapování mohou připomínat například satinované přírodní kameny (např. série dlažeb Sandstone, Orion, Travertin). Lapování se uplatňuje i na keramických podlahách s moderními jemnými strukturami jako například u série Essencia, nebo u série Defile s reliéfem jemných linek či s textilní strukturou u série Sidney. V těchto případech lapování zvýrazňuje jejich jemný reliéfní protekční tisk.

Kde lapované povrchy nejlépe vyniknou?

Lapované dlaždice nejlépe vyniknou ve větších prostorách. Pokud na podlahu dopadá světlo, na částečně odleštěném povrchu se navíc rozehraje efektní hra lesku a matu a lapování tak daný prostor povýší na exkluzivní originál. S lapováním je spojena i kalibrace, neboli rovnoměrné upravení hran dlaždic na přesný rozměr, který umožní pokládat dlaždice s úzkou spárou. Ani kalibrované obklady a dlažby však není vhodné pokládat zcela „na sraz“, to znamená beze spár. Při pokládání na sraz nemusí dojít ke správnému zapravení spárovací hmoty, ta se časem vydroluje a mezi obkladem vznikají neestetické a nehygienické mezery, do kterých se zanáší nečistota. Vždy je tedy vhodné dodržovat minimální šířku spáry 1, 5 mm.

Značka RAKO nabízí v některých svých sériích obě varianty lapovaného nebo nelapovaného povrchu, jejichž kombinací docílíme zajímavých kontrastů mezi charaktery povrchu obou variant. Ale pozor! Při kombinování lapovaných a nelapovaných dlaždic je třeba myslet na dodatečnou kalibraci (rozměrově přesné upravení hran) nelapovaného zboží! Jednou ze zajímavých alternativ je kombinace standardního povrchu na podlaze s lapovanými povrchy na stěnách.

Mají svá omezení?

Výjimkou, která použití dlaždic s lapovaným povrchem omezuje, je jejich pokládání v prostorách s požadavkem na vyšší protiskluznost. Vzhledem k částečnému odleštění povrchového reliéfu nejsou lapované dlaždice vhodné pro místa, která hrozí případným uklouznutím. Druhým hlediskem, které je potřeba pečlivě zvážit při výběru lapovaného keramického zboží, je umístění dlaždic u velmi frekventovaných vstupů například do komerčních objektů a veřejných prostor s nedostatečnými čistícími zónami. Hrozí totiž riziko zanesení nečistot, písku a kamínků, které mohou lapovaný povrch poškrábat a snížit tak jeho lesk. Zajímavou variantou návrhu je realizace jak stěn tak podlah koupelny z lapovaných dlaždic. Tato efektní aplikace dá vaší koupelně osobitý, zajímavý charakter.

Lapované dlaždice zúročí své kvality ve všech méně namáhaných vnitřních prostorách, kde je žádoucí dosáhnout maximálního estetického efektu.

Liší se lapované dlažby cenou?

Lapované dlaždice výrobci řadí mezi své luxusní produktové řady, proto se zde setkáme i s vyššími cenami. Lapování s sebou nese vyšší výrobní náklady, ale samozřejmě i exkluzivní estetickou úroveň  keramických podlah.

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se