Přejímka pracoviště, 4.díl
4.10.2010
Před několika desetiletími byla prakticky jedinou metodou pokládání obkladů a dlažeb tlustovrstvá metoda čili metoda kladení obkladových nebo dlažebních prvků do cementové malty, která s sebou přinášela spoustu nevýhod :
- Malta se míchala přímo na stavbě, kde byl často používán nekvalitní písek s nesprávnou křivkou zrnitosti. Protože nebylo možno přesně dodržet poměr jednotlivých složek malty, vznikalo riziko zhoršení fyzikálních a mechanických vlastností malty.
- Vysoká spotřeba materiálu. Minimální vrstva maltového lože se pohybovala okolo 15 mm na stěně, na podlaze 20 - 50 mm.
- Obkladové prvky se musely předem namáčet, čímž vznikalo riziko " převodnění" keramického střepu a důsledkem bylo špatné spojení mezi maltou a obkládačkou (dlaždicí) .
- Bylo téměř nemožné dosáhnout bezdutinového položení obkladů a dlažeb. U vodorovných venkovních ploch docházelo k průniku vody spárami do těchto dutin. V zimním období hrozilo zamrznutí vody s následným poškozením dlažeb.
- Velmi nízká produktivita práce (pokládka maximálně 7 - 12 m2 na pracovníka a den), vysoké nároky na odbornou způsobilost obkladače .
V součastnosti došlo ke značnému rozšíření nových lepicích hmot, které umožňují použít tenkovrstvou technologii lepení obkladů a dlažeb ( tloušťka lepicího lože do 5 mm). Tato moderní technologie klade vyšší nároky na kvalitu podkladu a rovinnost obkladových prvků. Má ovšem proti dříve používané metodě řadu výhod:
- Vynikající fyzikální, chemické a mechanické vlastnosti lepidel, resp. spojení podklad-lepidlo – obkladový prvek, dlouhá životnost.
- Rychlost a přesnost práce.
- Několika násobné zvýšení produktivity práce (lze položil podle podmínek 20 - 70 m2 plochy na pracovníka a den).
- Možnost lepení na širokou škálu dnes běžně používaných podkladů (např. sádrokarton, anhydritový samonivelační potěr, dřevotříska, betonová mazanina s podlahovým vytápěním, ocel, plastická hmota atd.).
- Časová úspora (již po několika hodinách je možné položené plochy zatěžovat) .
- V případě potřeby nevznikají žádné dutiny ve spoji.
- Možnost přímé kombinace s izolacemi proti vodě (koupelny, terasy, balkóny, bazény apod.).
Dále se budeme věnovat lepení keramických obkladových prvků tenkovrstvou metodou.
Přejímka pracoviště
Nejdříve je potřeba provést kontrolu rovinnosti stěn a podlahy a kontrolu kolmosti podlaha-stěna, stěna- stěna . Stěny se kontrolují v navzájem kolmém směru - svisle a vodorovně, pak příčně z rohu do rohu za použití vodováhy.
U podlahy je třeba zkontrolovat nejen vodorovnost, ale i potřebné spádování. Při kladení dlažeb z místnosti do místnosti kontrolujeme také vodorovnost podlah v sousedících místnostech a jejich plynulou návaznost na sebe. Je nutné zkontrolovat také potěr za zárubněmi, zda je dodržena vodorovnost - tolerance je max. 3 mm.
V případě, že nejsou odhaleny tyto nerovnosti při přejímce pracoviště, může se stát, že objednatel nepřevezme provedenou práci, anebo nechá hotové dílo opravit na náklady obkladačské firmy. Při přejímce pracoviště tedy lze:
- odhalit stav podkladů, dohodnout s objednatelem případné opravy podkladů,
- zajistit materiál na opravy,
- dohodnout cenu za provedené práce.
Cena může podle dohody zahrnovat i náklady na opravy podkladů. Důležité je, aby objednatel nebo obkladač převzal za stav pracoviště odpovědnost tak, aby byl konečný výsledek provedené práce přijatelný jak pro obkladače, tak i pro objednatele.
Na objednateli se doporučuje vyžadovat při přejímce vyhrazený, nejlépe uzamykatelný prostor pro uskladnění pracovního nářadí nebo používaného materiálu pro vlastní lepení obkladů a dlažeb. Dále je třeba s objednatelem dohodnout:
- místo ukládání nepotřebného odpadu (sutě),
- místo připojení k elektrické síti pro případné použití el. řezaček, el. vrtaček s mísidly,
- místo odběru vody pro rozmíchávání lepicích, spárovacích hmot a vody pro následné čištění obkladů.
Na dodatečně zjištěné závady nebo stížnosti již nejsou většinou brány žádné ohledy ze strany zadavatele obkladačských prací!