Nenechte se napálit !
5.8.2010
„Desatero“ aneb deset dobrých rad pro nákup obkladových materiálů.
Nákup keramických obkladů není u většiny z nás každodenní rutinou, ale naopak příležitostnou událostí ! Jaké obklady si vybrat ? Tento nákup zásadně ovlivní kvalitu našeho bydlení nejen v nejbližším období, ale v řadě případů i na celá desetiletí. Proto doporučujeme zachovat chladnou hlavu a před vlastním nákupem tento krok důkladně promyslet. Čemu tedy věnovat pozornost při výběru obkladů.
1. Kam obklady přijdou
Musíte si udělat jasno, kam jsou materiály určeny. V této fázi zvažujete design, kombinace různých prvků, užitné vlastnosti, apod.
2. Obklady je dobré si „osahat“
Vybrané obklady si prohlédněte ve formě fyzických vzorků nebo realizací na vzorkovně či prodejně. Nakupovat obklady pouze podle katalogu bez prověření jejich skutečného vzhledu je riziko ! Můžete být zklamáni barvou, povrchovou strukturou, které katalog nebo web může zkreslit.
3. Rezerva materiálu
Při nákupu se doporučuje zakoupit o 10 až 15 % materiálu více na prořez a rezervu. Rezerva slouží pro případné opravy, které můžete v průběhu několika let realizovat.
4. Obchodní podmínky
Při nákupu je nutné znát obchodní podmínky, za kterých zboží pořídíte – cenu, termín dodání, délku záruky, možnosti a pravidla případné reklamace apod.
5. Servis, renomé, země původu
Při výběru firmy je renomé velmi cenné, zcela jistě půjdeme nakupovat raději tam, kde máme vlastní dobrou zkušenost či doporučení někoho, komu sami věříme Je dobré nakupovat tam, kde poskytují k nákupu další servis – dopravu zboží, zajištění grafického návrhu, poradenství v technických otázkách týkajících se obkládání, nabídky lepidel, spárovacích tmelů apod.
Co se týče kvality, je jednoznačně rizikovější nakupovat dovážené zboží, proto je třeba kontrole jeho parametrů věnovat zvýšenou pozornost. Z tohoto pohledu je nákup obkladů tuzemské provenience (značka RAKO) jistotou, na kterou se vyplatí vsadit.
6. Barva střepu
Jedná se o barevnost hmoty, ze které je střep obkladu vyroben. Platí, že bílý střep je známkou kvality a sázkou na jistotu.
7. Nasákavost (poréznost) materiálu
Jedná se o velmi důležitý parametr, který zásadním způsobem ovlivňuje mrazuvzdornost výrobků. U obkladaček určených pro obklady stěny v interiérech (většinou koupelnách) není mrazuvzdornost požadována a nasákavost bývá zpravidla více než 10 %. U dlaždic je mrazuvzdorné provedení žádoucí, a proto by měly mít nasákavost co nejnižší. Běžné mrazuvzdorné glazované dlaždice by měly mít nasákavost maximálně 3 %, ale doporučuje se 1,5 % a méně. Jistotou jsou z tohoto pohledu slinuté dlaždice s nasákavostí nižší než 0,5 %. Pro exteriér lze jednoznačně doporučit výhradně slinuté dlažby s velice nízkou nasákavostí.
8. Povrchová úprava – otěr, protiskluz, …
Jedná se opět o parametry, které jsou důležité u podlahových dlaždic. Odolnost proti otěru je klasifikována do 5 stupňů (PEI 1 až PEI 5), přičemž stupeň 1 představuje nejnižší a 5 nejvyšší odolnost proti otěru povrchové vrstvy dlaždice. Pro běžné domácí prostory (kuchyně, koupelny, obývací prostory) vyhovuje stupeň 3.
9. Barevný odstín, velikost prvků (kalibr)
Každý výrobce má na kartonu číselný nebo znakový kód s označením barevného odstínu, přesný rozměr (kalibr). Pro jeden prostor (místnost, koupelnu, podlahu) je nutné použít materiál stejného odstínu a rozměru. To je nutno si při nákupu zkontrolovat, protože pokud dojde k pomíchání materiálů různého odstínu či rozměru tak za to výrobce obkladů nenese žádnou odpovědnost a reklamaci (která je logickým vyústěním takové situace) lze uplatnit pouze u prodejce nebo u kladečské firmy.
10. Mrazuvzdornost
Pro venkovní obklady je naprosto nezbytné používat pouze mrazuvzdorné keramické obkladové prvky, které odolávají dlouhodobému působení mrazu a dalších povětrnostních vlivů. Co je to mrazuvzdornost a o jakých obkladech můžeme tvrdit, že jsou mrazuvzdorné ?
Mrazuvzdornost je schopnost keramického výrobku vydržet za daných podmínek určený počet cyklů zmrazování a rozmrazování bez následného vzniku závad na glazuře nebo v celé tloušťce výrobku podle normy ČSN EN ISO 10545-12.Čím větší je počet a velikost pórů, tím více vody může materiál nasáknout a tím menší je odolnost proti působení mrazu. Nízká nasákavost je předpokladem dokonalé mrazuvzdornosti.
Značka RAKO označuje každý výrobek, u kterého je garantována mrazuvzdornost, v katalozích symbolem mrazuvzdornosti,.