JDEME NAKUPOVAT

12.2.2010

V našich zemích neustále spotřeba, tudíž i obliba keramických obkladů a dlažeb stoupá. Bohužel současná hospodářská krize tento boom značně utlumila. Keramické obklady nacházejí uplatnění nejen na tradičních místech – v koupelnách, sociálních zařízeních, v saunách, v kuchyních, ale jsou stále oblíbenější v propojených zónách bytu, zejména ve spojení s moderním podlahovým vytápěním a na mnoha dalších místech . Dávno je překonán mýtus, že dlažba nepatří do dětského pokoje nebo do ložnice. Při rekonstrukcích,  jsou nahrazována především přežitá umakartová jádra, kterých stále „přežívá“ i v dnešní době velké množství.

Výrobci přicházejí stále s novými trendy a díky moderním technologiím využívají předností keramických obkladů a dlažeb. Jejich současná nabídka na trhu je bohatá, co se týká designu, formátové škály i cen. Již dávno neplatí, že v designu udávají krok Španělé a Italové. Svět se globalizuje ve všem, a tak nikoho už nepřekvapí, že se dnes čeští i zahraniční výrobci inspirují módními trendy od návrhářských studií v zahraničí. Stále více platí, že obklady a dlažby tuzemské provenience jsou sázka na design, kvalitu a cenu. Např. značka RAKO nabízí širokou nabídku jak klasických tak i designových sérií, z kterých si zákazník může zvolit podle svého vkusu. Podle čeho tedy keramické obklady vybírat, jaká zvolit kritéria, abychom byli s nákupem spokojeni?

Vybíráme uváženě

Většina zákazníků zcela přirozeně klade největší důraz na vzhled obkladu a jeho cenu. U zboží s podezřele nízkou cenou se doporučuje dobře prověřit jakost, garantované parametry a záruky. Zboží nízkých cenových hladin je obvykle anonymní, má na obalu nedostatečně označenu jakost a výrobní normu, například ČSN EN 159 nebo EN 176, které určují základní vlastnosti zboží, zejména mrazuvzdornost, nasákavost, pevnost. Naopak na obalech nesmí chybět ani značení dalších vlastností, jako jsou rozměrové tolerance, značení odstínu výrobní šarže, otěruvzdornost atd. Solidní firmy uvádí na obalech firemní logo, velmi stručný návod k použití, certifikaci a kontakt na výrobce.

 Důležitým kritériem pro výběr keramických obkladových prvků je způsob použití. Podstatný rozdíl je v požadavcích na použití obkladů v interiérech a v exteriérech. Některé keramické obkladové prvky lze použít univerzálně, ale přesto je nutno dodržovat určitá pravidla při aplikaci na podlahy nebo na stěny. O vhodnosti výrobků pro jednotlivé oblasti použití musí zákazníkovi podat jasné a srozumitelné instrukce prodejce. Informace čerpá z katalogu výrobce nebo technického katalogu, který podrobně popisuje vlastnosti výrobků, vhodnost použití a garance. Předností českého výrobce je srozumitelnost a dostupnost informací o výrobcích na web stránkách a info lince konkrétní firmy. Firmy také často nabízejí tzv. zákaznický servis.

Důležité je si před nákupem zajistit přehled o požadovaném obkladu a dostatek informací o nabídce návštěvou minimálně jedné až dvou prodejen s profesionálním servisem. K servisu prodejny, showroomu patří vedle ukázky jednotlivých sérií také počítačové zpracování náhledu koupelny či jiného prostoru podle zadání zákazníka. Počítačová simulace umožní zákazníkovi vidět vybraný obklad v realitě a usnadní mu tak svoje rozhodnutí, případně může varianty měnit podle svých potřeb a představ. Před návštěvou prodejny, studia si zaměřte rozměry místnosti, nakreslete půdorysné řešení, promyslete rozmístění sanity, nábytku a osvětlení. Pro výběr správných barev a dekorů můžete vzít s sebou i vzorek nábytku (dvířka nebo část pracovní desky kuchyňské linky apod.). Nikdy se nespoléháme na věrnost barev z katalogu nebo z počítače. Vždy bychom se o své volbě měli přesvědčit v prodejně, kde jsou obklady vystaveny nebo realizovány ukázkou koupelen, kuchyní v kójích. Fyzické vzorky se přece jen mohou lišit od tištěných materiálů  – povrchová úprava, barevnost můžou vykazovat odlišnosti od deklarovaného produktu a po shlédnutí skutečného výrobku někdy opadne euforie z dobře vybraného zboží. Stejně tak je dobré vyzkoušet přímo na prodejně kombinace jednotlivých dlažeb či obkladů, která nás také ve výsledku může překvapit.

Vybírat keramiku podle země původu výrobce je velmi ošidné. Pryč jsou doby, kdy platilo, že „co je z venku, to je lepší“. Kdysi podceňovaná česká produkce se pod tlakem konkurence a díky investicím do technologií během uplynulých dvou desetiletí dostala na stejnou ne- li lepší úroveň zahraničních výrobců. Nyní často předčí designem i kvalitou špičkové italské a španělské výrobce, navazuje tak na dávnou tradici proslulé české školy. Bohužel, současná situace spíše další investice do technologií a designu tlumí. Také se stále více dováží nekvalitní zahraniční laciné dlažby a obklady z nejrůznějších výprodejů a často prodejci cizopasí na pověstné kvalitě italské a španělské keramiky. Proto buďte při výběru dodavatele obezřetní a sázejte na jistoty, které vám české značky nabízejí.

Kde nakoupíme ?

Při rozhodování o nákupu, u kterého prodejce nakoupíme, bereme vždy v úvahu kvalitu poradenství, komplexnost nabídky, přístup k zákazníkovi, obchodní podmínky a reference přátel či známých. Vybírat bychom měli zejména v prodejnách, kde nalezneme kompletní nabídku nejen dlažeb a obkladů, ale i všech potřebných doplňků včetně lepidel, spárovacích tmelů, ale také dalších prostředků stavební chemie. Návrh grafického řešení s vizualizací na počítači nebo odvoz zboží na místo jsou služby spojené s nákupem, které většina prodejců dnes nabízí téměř automaticky.

Prodejce musí poskytnout na zboží odpovídající záruku. Zákon stanoví minimálně období šesti měsíců, kdy je zákazník chráněn proti škodám či závadám, ale dnes je obvyklé, že výrobci poskytují bez rozpaků i dvouletou záruku na kvalitu své produkce. Jsou však firmy, které v případě prokazatelné výrobní vady vymění bezplatně  zboží s defekty za kvalitní i v době po uplynutí záruky.

Vhodnost použití jednotlivých materiálů je důležité si ověřit před koupí. Ne každý materiál se díky svým specifickým vlastnostem hodí všude. Nesprávným výběrem se můžeme dostat do problémů. Nejlepší cestou k úspěchu je odborné poradenství ze strany prodejce a vaše snaha zjistit si předem parametry materiálů, které použijeme.

Záruční a dodací podmínky vyjednejte s prodejcem a nechejte si vše písemně potvrdit. Při sledování a porovnávání cen věnujte pozornost tomu, zda se jedná o cenu bez nebo s daní. Zákazníci bývají často nepříjemně překvapeni, když po nich prodejce požaduje vyšší cenu, než o které se hovořilo před objednávkou. O cenách a případných akčních nabídkách vás musí informovat prodejce nebo se na nich dozvíte na webu.

 

Objednávání zboží

Pozor si musíme dávat již pozor při objednávání zboží. Stává se, a to i v dnešní době, že požadovaný výrobek či kombinace výrobků není v dostatečném množství skladem. Pak nezbývá, než u obchodníka objednat potřebné množství materiálu, kde bude specifikace s konkrétními katalogovými čísly.

Pokud jsme se rozhodli, co koupíme, musíme ještě určit množství obkladů a dlažeb. Pečlivým vyměřením rozměrů obkládaného prostoru a jejich výpočtem zjistíme množství obkladů, které budeme potřebovat. Mělo by být pravidlem koupit zboží s patřičnou rezervou. Musíme totiž počítat s rezervou, prořezy, s vadnými kusy, občasným poškozením či zničením obkladu při pokládce a samozřejmě bychom si měli nechat několik kusů obkladů pro „strýčka Příhodu“. Je velmi pravděpodobné, že v horizontu měsíců či let dojde k tomu, že budeme muset vrtat či sekat do zdi nebo podlah a pak tyto stavební zásahy můžeme zamaskovat stejným keramickým materiálem. Nemáme-li někde rezervu keramiky z doby, kdy jsme ji nakupovali „ve velkém“, můžeme se pokusit chybějící keramiku dokoupit. Pokud se „zadaří“ a máme štěstí na přesně stejnou sérii keramiky, téměř s jistotou nekoupíme stejný odstín. Ve výrobě se používají přírodní materiály, jejichž složení se nepatrně časem mění podle uložení, lokality atd. Takže stejný výrobek zakoupený později může vykázat odlišné optické vlastnosti, které se zvýrazní v kombinaci s původním obkladem. Mějte proto na paměti, že rezerva 10–15 % zakoupené plochy navíc oproti požadavku, je zcela na místě. V budoucnu si naši prozíravost budeme pochvalovat. Dvojnásob tento krok platí v případě, že nakupujete zboží z nějaké „akce“, ať se jedná o doprodej zásob nebo mimořádnou cenovou nabídku. Tento typ nákupů je z hlediska dalších doplňkových dodávek přinejmenším rizikový. Dalším hlediskem nákupu s rezervou je i obměna kolekcí obkladů a dlažeb v určité časové periodě. Dnešní módní trendy diktují tak rychlé obměny sérií obkladů, že se může stát, že obklad je na trhu pouze rok, dva a pak ho nahradí nová série v souladu s trendy.

Převzetí zboží

Převzetím zboží od dodavatele naše starosti nekončí. Čeká nás kontrola zakoupeného materiálu. V první řadě je nutné zkontrolovat množství a kvalitu keramického materiálu.

Rozbalením hned na místě dodávky zjistíme, zda zboží nebylo přepravou poškozeno. Při té příležitosti už rovnou zkontrolujeme tonalitu (barevnost) a kalibr (rozměrovou přesnost) u materiálů stejného typu nebo u materiálů, které budou vzájemně kombinovány. Veškeré nejasnosti řešíme na místě s prodejcem, nejlépe ihned. Jestliže dodané zboží budeme reklamovat v době, když vysychá lepidlo, nebo ještě lépe po spárování, těžko budeme prodejce přesvědčovat o odlišné barvě dlažby, která se nám nějak nehodí do interiéru. A právě s barevností mohou opravdu nastat první potíže.

Při dodání provedeme kontrolu podle katalogových čísel uvedených na obalu. Sledujeme, zda jsou všechna balení jednoho druhu keramiky označena shodným kódem tonality a kalibru (odstínové a rozměrové shodnosti). Obklady musí být dodané z jedné výrobní šarže.

Někdy se může stát, že barevnost se poněkud liší od objednaného zboží. Keramika je přírodní materiál a to musíme mít na paměti. I při dodržení všech výrobních postupů může dojít k drobným odchylkám v odstínu. Odpovídá-li deklarované katalogové číslo naší objednávce, je dodávka zboží z hlediska prodejce v pořádku. Pokud se vám odstín nebude přesto líbit, můžete tuto skutečnost probrat s prodejcem. Je-li seriozní a vaše tvrzení je pravdivé, bez problémů vezme zboží zpět a nabídne buď novou dodávku nebo jiný materiál. Není to však jeho povinnost a případnou vstřícnost bychom neměli zneužívat. V obchodní síti velkých prodejců se „reklamované“ zboží prodá celkem bez potíží, menšího prodejce může taková zakázka podstatně zatížit v podobě nepředpokládaných skladových zásob. Přistupujme proto k řešení střízlivě.

Pečlivě provedeme kontrolu povrchu keramického materiálu, obvykle se kontrolují vpichy v glazuře nebo jiné vizuální  nedostatky.

Mezi často diskutované téma patří tzv. planarita – prohnutí dlaždice směrem nahoru nebo dolů. K tomuto jevu dochází při ohřevu a chladnutí střepu při výpalu v peci. Planarita je běžným jevem, který najdeme u všech výrobců keramiky. Velikost prohnutí je přímo závislá na rozměru dlažby. U velkých formátů hrozí větší prohnutí než u menších. Norma ČSN EN 98 definuje maximální možnou odchylku prohnutí od roviny o velikosti do 0,5 % rozměru. Pro jednoduchost lze uvést příklad – obklad o rozměrech 33 x 33 cm má maximální limit prohnutí 33 x 0,005 = 1,5 mm. Dlažba o formátu 30 x 60 cm má maximální limit prohnutí 60 x 0,005 = 3 mm. Prohnutí v rovině tedy musí eliminovat obkladač - profesionál. Tvrzení, že zboží je křivé a tudíž vadné, je diskutabilní. Přinejmenším do okamžiku než je překročena citovaná norma.

Při výpalu keramického materiálu dochází k jeho velkému smrštění (uvádí se hodnota až 9 %, u formátu 33 x 33 cm je před výpalem asi o 3 cm větší!). Toto smrštění je závislé na řadě faktorů, které se v procesu výroby mohou měnit. Na konci výrobní linky se dělí výrobky do rozměrových skupin, tzv. kalibrů. Takto vytříděné rozměry jsou baleny na jednotlivé palety, které putují k obchodním společnostem. Maximální odchylka v jediné dodávce je opět limitována normou ČSN EN 98 a ta stanovuje tuto odchylku jako 0,5 % z délky posuzované strany /hrany obkladu/. Rozměrové odchylky mezi dlaždicemi v jedné dodávce jsou tudíž dalším častým tématem. Technické parametry je třeba důkladně nastudovat. Neznalost tolerancí rozměrů může výrazně zkomplikovat kladení dlažeb či obkladů, zejména pokud kombinujeme různé materiály !

Mýtus „zlatých českých rukou“

Velkou pozornost kromě materiálu je třeba věnovat výběru renomované obkladačské firmy. Během posledních deseti let se kladečské postupy výrazně změnily a jsou používány moderní technologie stavební chemie, nové lepicí hmoty a speciální doplňky (tvarovky, lišty, dilatační profily, izolace). Speciální hmoty umožňují obkládání stěn z betonu, cihel, pórobetonu, sádrokartonu, dřeva, plastů i kovu. Novodobé izolační materiály dovolují dlouholeté garance dříve choulostivých podlah balkónu a teras.

Vše je v lidech, praví lidová moudrost. Proto jistě nikoho nepřekvapí, že existují jedinci a organizované skupiny, které svou činností překvapí i laika. Jinak se nedá hodnotit počínání některých zoufalců, kteří ještě dnes lepí keramiku technologií pamatující dávné časy, nebo kteří dodnes nepochopili princip lišt a profilů. Jejich aplikaci si vysvětlují po svém a jakékoliv připomínky za strany zákazníka berou jako útok na svou ješitnost. Mějme na paměti, že pokud se nám některé postupy nezdají jako správné, okamžitě kontaktujte odborníka a žádejte konzultaci. Není nic jednoduššího, než si nechat poškodit či zničit drahou dlažbu amatérskými profesionály, nebo spíše profesionálními amatéry, během pár hodin jejich destruktivní činností. Vymáhání náhrad za poškozené nebo zničené dlažby pak může být předmětem dlouholetých soudních sporů.

Pokud budete vybírat stavební firmu, měli byste zvážit objem poptávaných prací. Velká firma bývá na malé práce drahá a malá firma může být pro velký objem prací nejistá. Abyste si udělali představu o cenách a abyste vybrali skutečně dobrou nabídku, oslovte hned několik firem. Mějte ale přitom na paměti, že nejlacinější nabídka nemusí být ta nejlepší. Také zde  platí , že šetřit za každou cenu, ať to stojí, co to stojí, se nemusí vyplatit. Proto si na vybranou firmu sežeňte pro jistotu ještě doporučení spokojených zákazníků. Nejjistější je doporučení stavební firmy člověkem, který již zkušenost má a kterému důvěřujete. Zadáte-li celou stavební činnost jedné firmě "na klíč", zaplatíte o něco více peněz, ale nebudete mít starosti s koordinací řemesel a návaznostmi stavby. Zajistíte-li si jednotlivá řemesla samostatně, počítejte se spoustou organizačních problémů a časovou náročností.

Výhodou jediného dodavatele je také záruka za všechny prováděné činnosti. Představte si, že obklady nebudou rovné – obkladač z firmy A bude tvrdit, že je to vina zedníka z firmy B, který nahazoval stěnu, a zedník z firmy B tvrdí, že pokládku zkazil obkladač z firmy A. V takové situaci budete těžko hledat pravdu. V dohodě se stavební firmou si stanovte podmínku, že platby budete provádět postupně a vždy za dokončenou etapu provedených prací, jejíž kvalitu si před zaplacením zkontrolujete vy nebo vámi pověřený specialista (stavební dozor). Není od věci dohodnout tzv. „zádržné“, malou částku, která bude vyplacena po určité době od dokončení prací. Tato částka poslouží jako páka na stavební firmu v případě, že se v záruce po předání projeví vážné nedostatky nebo nedodělky. Jakmile je celá suma vyplacena, je bohužel někdy těžké donutit stavební firmu k uvedeným požadovaným dodělávkám.

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se