BAREVNÉ SPÁROVÁNÍ

12.2.2010

Historická nabídka v podobě šedého a bílého cementu poskytovala jen velmi omezenou možnost estetického ztvárnění a ani po technické stránce nebylo toto řešení ideální. Z těchto důvodů u většiny renomovaných výrobců spárovacích hmot vznikla nabídka různě široké, ale vždy alespoň základní škály barev. Tato nabídka podléhá v čase vlivu módních trendů.

Byly zde období uplatnění velmi ostrých a pestrých barevných odstínů vystřídané protichůdným návratem k decentním tónům šedé a béžové. Dnes je v módě i v nabídce prakticky vše. Například v systému specializované stavební chemie Lasselsberger ceramic systém (LBCS), kam spárovací hmoty neodmyslitelně patří, je k dispozici nabídku 25-ti barev v provedení GT – to znamená do všech klasických interiérových prostor. Typickým použitím je především koupelnový prostor eventuelně kuchyně,chodby a další.

Tato škála obsahuje jak barvy pestré, tak i odstíny méně výrazné. Je především uzpůsobena barevnému pojetí našeho keramického programu. Při estetickém řešení je totiž nutné si uvědomit , že výrazné barvy potlačují výraz povrchu keramiky. Ta se pak méně zúčastní na celkovém ztvárnění plochy. Proto jsou silné až extrémní barvy vhodné především pro méně nápadité či jednobarevné druhy obkladů a lze je tímto oživit. Opakem je ale originální, osobitá keramika s výrazným projevem. Často například tzv. rustikální s nádechem minulosti, kde by se důraz na zvýraznění spáry příliš nevyplatil.

Neopominutelným aspektem uplatnění barev je však praktičnost a zohlednění budoucí údržby při provozu. Lze obecně říci , že uplatnění bohatých barev, ale také světlých odstínů, je vhodné jen na stěnách. Na podlahových plochách jednoznačně dochází k zanášení, a to téměř nikdy rovnoměrnému. Výsledek je pak nesourodě flekatý povrch spáry. Nezabrání tomu ani marketingově výrazně proklamovaná hydrofobizace spárovacích hmot. Tu máme v našich recepturách organicky řešenou také pro zajištění minimalizace nasákavosti. To ovšem pouze omezí příjem nečistot nesené vodou. Hydrofobní přísady snižují smáčivost směsi pro vodu. Nemusí však vždy řešit příjem mastných nečistot.

Také použití v exteriéru je pro výrazné barvy nepříliš vhodné. Opět je zde jasný příjem nečistot, především prachu. Ten bude vždy posouvat všechny barevné odstíny směrem k šedé.

Další riziko především u extrémních barev je v agresivitě kyselých dešťů, které mohou barvu časem výrazně měnit.

Toto je nutné brát v úvahu při použití barevných cementových spárovacích hmot , které vždy vykazují jistou pórovitost (na rozdíl od spárovacích hmot na bázi epoxidů).

Z výše zmíněných důvodů tedy vyplývá , že navrhování výrazně barevných spár by se mělo omezit na méně zatížené plochy v interiérech. Přesto jsme v naší firmě připraveni řešit nejnáročnější estetické nároky s maximálním zohledněním technických potřeb všech prostor.

 série Allegro_modré spárování  série Allegro_bílé spárování  série Allegro_tyrkysové spárování

Inspirujte se
Inspirujte se
Inspirujte se